Rozwiń filtry Filtry

Bajkowy Szlak Utopca w Brennej

DODANO: 22 listopada 2016
AUTOR: Redaktor

Utopce to legendarne postaci, które zamieszkują potoki, stawy i rzeki. Ten mieszkający w Brennej jest oczywiście Gazdą rzeki Brennicy. Czasami jednak wybiera się na wycieczkę w pobliskie góry. Śladem jego wędrówek poprowadzono Bajkowy Szlak Utopca.

Bajkowy Szlak Utopca w Brennej
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Trasa liczy około 8 kilometrów. Nie jest trudna, bo tworzono ją z myślą o wyprawach z dziećmi. Zaczyna się w centrum Brennej, a kończy w Dolinie Leśnicy. W drodze turystom towarzyszą biało-czerwone znaki oraz wizerunek Utopca.

 

 

Pierwszego stworka spotkać można obok Parku Turystyki. Stamtąd najlepiej rozpocząć wędrówkę bajkowym szlakiem. Droga prowadzi w stronę doliny Hołcyny. Po drodze mija się kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz Starą Karczmę. Po przejściu przez most na Brennicy należy iść prosto, asfaltową drogą. Na trasie znajduje się zabytek architektury drewnianej "Chata Kowoliczka" oraz przystań kajakowa przy Zaporze Hołcyna. Przy składnicy drewna rozpoczyna się krótkie, strome podejście na górę Grabowa. Pod szczytem znajduje się Chata Grabowa. To schronisko, wokół którego powstał niezwykły "Ogród Bajek" z postaciami z beskidzkich legend i podań. Warto zatrzymać sie w tym miejscu, bo dodatkową atrakcją jest niesamowity widok na okoliczne szczyty. Widać Trzy Kopce Wiślańskie, Równicę, Czantorię i Halę Jaworową. Z góry można zejść do Doliny Leśnicy i tam zakończyć wycieczkę. Według przewodników, trwa ona około dwóch i pół godziny.

 

 

W każdym, charakterystycznym punkcie bajkowego szlaku znajdują się tablice edukacyjne. Oprócz opisu trasy, znajazły się na nich legendy związane z Utopcem.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam