Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Ognia w Żorach

DODANO: 20 października 2015
AUTOR: Redaktor

Próbowaliście kiedyś przejść przez ścianę ognia? Nie? A chcielibyście spróbować? To warto wybrać się do Muzeum Ognia w Żorach. Najlepsze jest to, że tutaj zabawa ogniem nie może źle się skończyć.

Muzeum Ognia w Żorach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Już sama siedziba muzeum robi wrażenie. Budynek o nieregularnych kształtach obłożono panelami z blachy miedzianej. Odnosi się wrażenie, że cała konstrukcja płonie.

 

 

W muzeum można się bawić, ale i wiele nauczyć. W większości interaktywna ekspozycja zawiera informacje o energii i ogniu od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Zwiedzanie rozpoczyna się od obejrzenia filmu zatytułowanego "Śladami ognia". Dalej ogląda się, dotyka, próbuje sił w eksperymentach, albo zwiedza prehistoryczną jaskinię.

 

 

Można na przykład spróbować rozpalić ogień przy pomocy wirtualnego krzesiwa, albo ugasić wirtualny pożar, tworzyć i wykorzystywać różne rodzaje energii. Opuszczając dział poświęcony pożarom, trzeba przejść przez wirtualną ścianę ognia. To chyba największa atrakcja muzeum.

 

 

Przejście ma znaczenie symboliczne, bo trafia się do części ekspozycji poświęconej obrzędowemu wykorzystaniu ognia w różnych kulturach. Następny dział to obszar wiedzy. Tutaj można wykonywać doświadczenia wyjaśniające zjawiska związane z ogniem. Na koniec zwiedzający wypełniają test wiedzy, który ocenia Żorek, czyli oficjalna maskotka muzeum, a także symbol miasta.

 

 

W Muzeum Ognia jest także ekspozycja poświęcona wielkiemu pożarowi, który zniszczył Żory na początku XVIII wieku. Co roku, 11 maja, mieszkańcy miasta obchodzą Święto Ogniowe. Jego elelmentem jest procesja z pochodniami.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Rybnicki - Żory
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 16 zł, dzieci: 12 zł (rok: 2015)
OTWARTE:Muzeum czynne jest od od wtorku do czwartku od 9:00 do 16:00, w piątki od 9:00 do 18:00, a w weekend od 11:00 do 18:00
Adres:Katowicka 3, 44-240 Żory
Telefon:530 055 010
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam