Rozwiń filtry Filtry

Kędzierzyn-Koźle: I Festiwal Mikołaja z Koźla

AUTOR: Redaktor

Mikołaj z Koźla, to postać mało znana. Ma o nim przypomnieć festiwal, który w weekend odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, konferencja naukowa i jarmark średniowieczny. Wszystko, aby promować historię miasta, jego korzenie oraz tradycję.

Mikołaja z Koźla był franciszkaninem, misjonarzem i średniowiecznym intelektualistą. Żył na przełomie XIV i XV. Dla potomnych zostawił kodeks, w którym opisał panujące na pograniczu Śląska i Moraw obyczaje, zdarzenia historyczne z dziejów Koźla oraz cenne rady dla swoich współbraci. Mikołaj interesował się także muzyką i miał sporą wiedzę z tej dziedziny.

 

 

Kozielski festiwal będzie okazją do posłuchania dawnej muzyki. Utwory średniowieczne wykona zespół Schola Gregoriana Sancti Casimiri, renesansowe Ars Cantus i zespół Jerycho, a barokowy koncert organowy zagra Jan Bokszczanin. Będzie także okazja posłuchać mezzosopranistki Anny Lubańskiej z towarzyszeniem zespołu Camerata Vistula.

 

 

Średniowieczną atmosferę będzie można poczuć podczas jarmarku. Zaplanowano pokazy turniejów rycerskich i strojów z epoki, degustację potraw regionalnych oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. Chetni wezmą udział w warsztatach średniowiecznego rzemiosła, czyli wytwarzania ceramiki oraz papieru czerpanego.

 

 

I Festiwal Mikołaja z Koźla potrwa od piątku do niedzieli (7-9.10). Koncerty zaplanowano w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, seminarium naukowe w Domu Kultury "Koźle", a średniowieczny jarmark na Rynku w Koźlu. Szczegóły na stronie http://mikolajzkozla.pl.

 

KATEGORIA:Festiwale
TERMIN:2016-10-07 (start 10:00) - 2016-10-09
Miejsce:Rynek
Adres:Rynek, 47-200 Kedzierzyn-Koźle
Telefon:77 405 30 60
Organizator:Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierznie-Koźlu
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Festiwale
Festyny
Koncerty
Przedstawienia/spektakle
Wydarzenia sportowe
Wystawy
Spotkania
Warsztaty
Jarmarki
Gry terenowe
Turnieje
Imprezy muzyczne
Piknik
Wydarzenia w wybranym dniu
wyszukaj »
‹ wyczyść filtr
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam