Rozwiń filtry Filtry

Zamek Prezydenta w Wiśle

DODANO: 5 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Jeśli nad zameczkiem powiewa flaga, znaczy, że prezydent jest w Wiśle i nie można zwiedzać zabytku. Jeśli flagi nie ma, wtedy jest szansa.

Zamek Prezydenta w Wiśle
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Zamek był darem Ślązaków dla Prezydenta Ignacego Mościckiego i jego następców w rocznicę powrotu Śląska do Macierzy. Zbudowano go w latach 1929 – 1930. Jak na ówczesne czasy i architektura, i wyposażenie obiektu były niezwykle awangardowe. Głównym projektantem rezydencji był Adolfa Szyszko-Bohusz. W zamku zachowały się unikalne meble wykonane ze stali chromowej, drewna, skóry i pluszu, oraz projektowane dla poszczególnych pomieszczeń żyrandole, lampy i kinkiety.

 

W czasie drugiej wojny światowej w rezydencji wypoczywali niemieccy oficerowie. Po wojnie należała do Rady Ministrów, a później do kopalni Pniówek. W 2002 roku stała się znowu Zamkiem Prezydenckim. Rozpoczął się remont zabytku. Odrestaurowano wnętrza reprezentacyjne Zamku, barwne polichromie autorstwa Andrzeja Pronaszki, meble i oświetlenie. Jednocześnie obiekt zmodernizowano.

 

Do Rezydencji Prezydenta RP Zamek - Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle należą: zamek, drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku, należąca do wcześniejszego zameczku myśliwskiego Habsburgów i Zamek Dolny z Gajówką.

 

Zamek, tak jak w okresie międzywojennym, można zwiedzać. Jednak na wizytę należy się umówić z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Zwiedzanie może zostać odwołane, jeśli w zamku pojawi się prezydent lub jego goście. Turyści mogą także zamieszkać w Zamku Dolnym i Gajówce.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Bielski - powiat cieszyński
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2014)
OTWARTE:Zwiedzanie odbywa się od środy do soboty, o 11:00, 12:30 i 14:00
Adres:Zameczek 1, 43-460 Wisła
Telefon:33 854 65 00
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam