Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Na Grapie w Jaworzynce

DODANO: 28 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

W Muzeum Regionalnym "Na Grapie" można zobaczyć jak żyli beskidzcy górale oraz dawny sprzęt rolniczy. Stworzył je nieżyjący już Jerzy Rucki. Teraz placówką opiekuje się jego bratanek Stanisław.

Muzeum Na Grapie w Jaworzynce
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W drewnianej chacie z 1920 r. znajduje się wyjątkowy kurny piec osadzony na odwróconych świerkowych korzeniach. Nad nim suszono zioła, z których przygotowywano napary i nalewki. W chałupie stoi stół z kamiennym blatem i kredens zwany uolmaryją, w którym stoją talerze, miski i garnuszki. Charakterystycznym elementem izby góralskiej był święty kąt. W sieni, dzielącej dom na dwie części, znalazły się narzędzia rolnicze i narty, czyli skize oraz tyniny służące do chodzenia po śniegu. W drugiej izbie przygotowano ekspozycję dawnego, ludowego rzemiosła oraz góralskich instrumentów muzycznych.

 

W stodole z lat 30 ubiegłego wieku znajdują się maszyny i sprzęt rolniczy, min.: brony, pługi, wialnie, sieczkarnie, magiel, a także wóz drabiniasty.

 

W muzeum organizowane są czasowe wystawy twórczości nieprofesjonalnej, wystawy prezentujące zwyczaje i obrzędy związane z cyklem dorocznym, warsztaty edukacyjne. Odbywają się tu spotkania miłośników tradycji, wieczory autorskie, prelekcje i pokazy. Na Grapie można też obejrzeć kolekcję strojów ludowych.

 

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bielski - powiat cieszyński
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 3 zł (rok: 2014)
OTWARTE:W dni powszednie muzeum jest otwierane po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. Soboty i niedziele czynne od 10:00 do 14:00
Adres:Przysiółęk Gorzołki 720, 43-476 Istebna
Telefon:33 855 65 20
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
kratka
energylandiaEL
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam
ewapod