Rozwiń filtry Filtry

Babia Góra

DODANO: 13 czerwca 2016
AUTOR: Redaktor

To nie jest najwyższy polski szczyt, ale z pewnością jeden z najpopularniejszych. Jednak nie należy lekceważyć Babiej Góry, która ze względu na zmienne warunki pogodowe nazywana była Matką Niepogód lub Kapryśnicą. Niedarmo także nawyższy szczyt masywu nazywa się Diablak.

 

Babia Góra
zdjęcie: Przemysław Nijakowski

Babia Góra wznosząca się na wysokość 1725 metrów n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich. Roztacza się z niej wspaniały widok we wszystkich kierunkach. Zaliczana jest do Korony Gór Polski.

 

 

Na Babią Górę wiedzie kilka szlaków zarówno ze strony polskiej jak słowackiej. Przez masyw przebiega granica państwa. Na szczyt można wspinać się od strony Markowych Szczawin, przełęczy Krowiarki lub Lipnickiej, albo z Zawoji. Wędrując na Diablaka można odpocząć w schronisku, w Markowych Szczawinach.

 

 

Babia Góra jest miejscem niezwykle interesujący pod względem roślinności. Są tu lasy iglaste, mieszane, kosodrzewina oraz niskie rośliny właściwe wysokim górom. W1954 roku masyw stał się Babiogórskim Parkiem Narodowym. Dlatego wybierając sie na szlak, należy pamiętać o kupieniu biletu wstępu. W1977 park został wpisany przez UNESCO na listę światowych rezerwatów biosfery.

 

 

Nazwę Babia Góra tłumaczą liczne legendy. Według jednej z nich, jest to kupa kamieni usypanych przez babę-olbrzymkę, według innej to skamieniała kochanka zbójnika, a jeszcze inna twierdzi, że w jaskiniach pod górą zbójnicy ukrywali swoje branki.

Ocena:
KATEGORIA:Góry/Skały
REGION:Okolice - małopolskie
WIEK:Dowolny
POGODA:Tylko dobra pogoda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 2 zł (rok: 2016)
Adres:34-222 Zawoja
Telefon:
Email:
WWW:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam