Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Drewniana wieś w centrum aglomeracji – tak najkrócej można określić Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W skansenie znajdują się chaty, obiekty sakralne oraz rzemieślnicze. Większość z nich pochodzi z połowy XIX wieku.
Odwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały dawne zagrody, kapliczki przydrożne, spichlerze, garbarnia, wiatrak, areszt sołecki i karczma. Są także spichlerze dworskie. W centrum znajduje się kościółek pw. Józefa Robotnika. Zabytki pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska: beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko - rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego oraz Zagłębia Dąbrowskiego.
W skansenie prezentowanych jest kilka wystaw stałych. "Tradycyjne rzemiosło ludowe - ginące zawody" pokazano w spichlerzu ze Śmiłowic. W spichlerzu z Simoradza wystawiono ekspozycję "Kto dobrze orze mo chleb w komorze". "Jak dawniej prano" zobaczyć można w spichlerzu z Warszowic. Najpiękniejsze powozy i sanie prezentowane są na wystawie "Pojazdy konne" w stodole z Grzawy.
Górnośląski Park Etnograficzny zaprasza także na liczne imprezy organizowane na jego terenie. To min.: Dzień Miodu, Dzień Chleba, Na Naszym Groniczku, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Śląsko Wilijo czy Dzień Dziecka.