Rozwiń filtry Filtry

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

DODANO: 12 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Drewniana wieś w centrum aglomeracji – tak najkrócej można określić Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W skansenie znajdują się chaty, obiekty sakralne oraz rzemieślnicze. Większość z nich pochodzi z połowy XIX wieku.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Odwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały dawne zagrody, kapliczki przydrożne, spichlerze, garbarnia, wiatrak, areszt sołecki i karczma. Są także spichlerze dworskie. W centrum znajduje się kościółek pw. Józefa Robotnika. Zabytki pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska: beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko - rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

 

W skansenie prezentowanych jest kilka wystaw stałych. "Tradycyjne rzemiosło ludowe - ginące zawody" pokazano w spichlerzu ze Śmiłowic. W spichlerzu z Simoradza wystawiono ekspozycję "Kto dobrze orze mo chleb w komorze". "Jak dawniej prano" zobaczyć można w spichlerzu z Warszowic. Najpiękniejsze powozy i sanie prezentowane są na wystawie "Pojazdy konne" w stodole z Grzawy.

 

Górnośląski Park Etnograficzny zaprasza także na liczne imprezy organizowane na jego terenie. To min.: Dzień Miodu, Dzień Chleba, Na Naszym Groniczku, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Śląsko Wilijo czy Dzień Dziecka.

Ocena:
KATEGORIA:Regionalne
REGION:Katowicki - Chorzów
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 7 zł, dzieci: 5 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Park czynny jest codziennie od 9:00. Godzina zamknięcia zależy od miesiąca i dnia tygodnia http://muzeumgpe-chorzow.pl/godziny-otwarciaceny-biletow
Adres:Parkowa 25, 41-500 Chorzów
Telefon:32 450 27 04-06
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam