Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Góra Św. Anny zwana także Górą Chełmską to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. Nie wszyscy wiedza, że jest to mierzący 406 n.p.m., wygasły wulkan. Pierwsza nazwa pochodzi od tutejszego sanktuarium. Druga ma związek z legendą głoszącą, że św. Michał, pogromca szatana, na jej szczycie położył swój hełm. Turystów ściąga tu kilka atrakcji.
Pierwszą z nich jest Bazylika Mniejsza św. Anny Samotrzeciej. Znajdująca się w niej figura słynie cudami. Obok znajduje się klasztor franciszkanów, Grota Lurdzka, kalwaria z kaplicami oraz ołtarz papieski upamiętniający spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1983 r.
Drugą atrakcją jest jeden z największych w Europie, kamienny amfiteatr. Wybudowano go w kraterze wygasłego wulkanu, a mieści 30 tysięcy widzów.
Nad amfiteatrem wznosi się Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Ksawerego Dunikowskiego. U stóp Góry Św. Anny można odwiedzić Muzeum poświęcone walkom powstańczym.
Góra Chełmska to miejsce interesujące przyrodniczo i geologicznie. Znajduje się tu urozmaicony pod względem ukształtowania terenu oraz bogactwa roślin i zwierząt park krajobrazowy. Resztki wygasłego wulkanu można zobaczyć w Rezerwacie Geologicznym. Zwiedzanie ułatwiają wyznaczone ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe.
Góra Świętej Anny jako komponowany krajobraz kulturowo – przyrodniczy, została uzana za Pomik Historii.